FORUM
Relacje w oktawie
Kontrastu (Kr)
 
1
 
Partnerzy czują dziwny pociąg do siebie, który wydaje się obiecywać dużo ale nigdy niczego nie dostarcza. Partnerzy wydają się być zainteresowani tymi samymi dziedzinami i mają podobne pragnienia, ale opisują oni rzeczy w dziwny i fascynujący ale ostatecznie niezgłębiony sposób. Oczekiwania które przechodzą w interesującą rozmowę nie są prawie nigdy spełnione.
 
2
 
Są to związki niestabilnego dystansu psychologicznego. Obaj partnerzy mają trudności ze zbudowaniem i utrzymaniem stabilnego dystansu psychologicznego pomiędzy sobą. Partnerzy mają szansę, by dobrze żyć ze sobą, ale muszą być sami. W innych przypadkach partnerzy zwykle konkurują ze sobą wykorzystując swoje mocne strony. Zdarza się tak w obecności osób trzecich, każdy z partnerów próbuje zwrócić uwagę słuchacza popisując się swoimi mocnymi stronami. Partnerzy w związku przeciwieństw mogą lubić niektóre zachowania partnera i często właśnie to pozwala im na stworzenie bliższego związku. Jednakże, kiedy znajdą się w towarzystwie ich wzajemne relacje mogą się dramatyczne zmienić. Introwertyczny partner zwykle oddala się, związek traci wewnętrzne ciepło, staje się bardziej formalny i powściągliwy. Oboje partnerzy mogą zacząć żałować, że byli zbyt ufni.
 
Ekstrawertyczny partner odnosi fałszywe wrażenie, że introwertyczny partner celowo działa przeciwko niemu. To powoduje wiele nieporozumień, partnerzy są zaskoczeni sytuacją, ponieważ trwają w przekonaniu, że wcześniej wszystko było dobrze. Introwertyczny partner zwykle zaczyna dławić inicjatywy partnera ekstrawertycznego i może je krytykować i wyszydzać. Partner ekstrawertyczny w odwecie może zachowywać się w ten sam sposób.
 
Partner ekstrawertyczny jest w tym zawiązku bardziej podatny na zranienie, ponieważ może czuć się zdradzany. W końcu ekstrawertyczny partner zaczyna przesadnie obawiać się każdego następnego kroku, ponieważ boi się popełnić błąd, a w konsekwencji może stać się bardzo podejrzliwy. Niestety ekstrawertyczny partner nie dostrzega tego, że jego introwertyczny partner nie jest taki zły, jak on go sobie zaczął wyobrażać.
 
Konfliktu (K)
 
1
 
Obaj partnerzy wydają się monitorować swoje słabe obszary. To powstrzymuje od otwartego konfliktu, ponieważ obaj partnerzy czują się zbyt niepewni by omówić skutecznie swą relację. Jako skutek, konflikty duszą się pod powierzchnią — powodując ból i długotrwałą obrazę (jeśli partnerzy oczekują coś od siebie) — bez jakiejś nadziei na rozwiązanie. Początkowo partnerzy mogą przyciągać się z daleka, ponieważ są tak przeciwni, ale ich język i wzory myślenia są beznadziejnie trudne do przetrawienia na bliskim dystansie psychologicznym. W najlepszym wypadku partnerzy mogą mieć sporadycznie rzadkie momenty wzajemnego zrozumienia kiedy oboje są w dziwnym nastroju i zaczynają mówić o życiu bez skupiania uwagi na sobie nawzajem.
 
2
 
Jest to rodzaj związku w którym nieustannie rozwijają się konflikty. Związki konfliktowe powstają pomiędzy partnerami o najmniejszym stopniu zgodności. Jednakże nie bywa to tak oczywiste, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju związku, kiedy to partnerzy konfliktowi wydają się sobie wzajemnie atrakcyjni, interesujący i posiadający imponujące zdolności.
 
Oboje partnerzy są z reguły przekonani, że mogą współistnieć i współpracować bez żadnych problemów, ale szybko okazuje się, że coś jest zawsze nie tak i związek wciąż staje pod znakiem zapytania. Oboje partnerzy mogą utwierdzać się w błędnym przekonaniu, że przyczyny problemów są błahe i łatwo można sobie z nimi poradzić, a wszystko czego trzeba, to zwiększenie wysiłku w celu lepszego zrozumienie partnera.
 
Niestety te próby permanentnego nacisku na dalszy rozwój związku, spowodują wkrótce otwarty konflikt pomiędzy partnerami. Gdy konflikt się zaczyna, partnerzy uderzają dokładnie tam, gdzie najbardziej zaboli. W odwecie druga strona może kontratakować nawet jeszcze bardziej agresywnie. Z każdym konfliktem związki te stają się coraz gorsze.
 
Pomimo tego, iż partnerzy w związku konfliktowym okazują pewność siebie w tych dziedzinach, w których ich partner jest jej pozbawiony, nie posiadają umiejętności wzajemnej ochrony i asekuracji swoich słabych punktów. To powoduje częste kłótnie i ogólne rozczarowanie związkiem. Kiedy po kilku bezowocnych próbach zbudowania stabilnego związku partnerzy poddają się i zrywają związek, czują ogromną ulgę, czują się ocaleni.
 
Super-Ego (SE)
 
1
 
Każdy partner jest ucieleśnieniem wielu cech które chciałby mieć drugi i próbuje bezskutecznie rozwinąć w sobie. Mówienie o tych respektowanych siłach może być fascynujące jeśli partnerzy znajdują zainteresowanie w sobie. Jeśli partnerzy mają wspólną misję każdy ubezpiecza słabe obszary drugiego tworząc potężny zespół. Jednakże bliska współpraca i rozwiązywanie problemów szczegółowych to trudna sprawa ponieważ partnerzy nie mogą się z zasady zgodzić. Konflikty i różnice zdań między partnerami super-ego są otwarte i zwykle są dyskutowane na głos czasami powodując gorącą kłótnię bez jasnego zwycięzcy.
 
2
 
Są to relacje wzajemnego szacunku między partnerami. Partnerzy Super-Ego mogą myśleć o sobie wzajemnie jak o odległym i lekko tajemniczym ideale. Często wykazują wzajemne zainteresowanie swoimi manierami, zachowaniem i sposobem myślenia. Obaj partnerzy darzą się ciepłymi uczuciami, ale dla kogoś z zewnątrz, te stosunki, mogą wyglądać na chłodne.
 
Jeśli partnerzy Super-Ego nie mogą znaleźć wspólnych zainteresowań, ich współdziałanie może stać się bardzo formalne. Partnerzy zazwyczaj myślą więcej o wyrażeniu ich własnego punktu widzenia, aniżeli przysłuchaniu się partnerowi. Ten sposób wyrażania pochodzi od mocnej strony jednego z partnerów i dotyka słabej drugiego. Odpowiadając i jednocześnie próbując się bronić, drugi partner prezentuje swoje mocne strony. Partnerzy zazwyczaj wykazują zainteresowanie i szacunek wobec siebie, jeśli nie znają się zbyt dobrze. Kiedy zaczynają bliższą interakcję, pojawiają się liczne problemy.
 
Partnerzy Super-Ego mogą myśleć, że dobrze się rozumieją. Jednak, kiedy przychodzi do wykonywania wspólnie codziennych obowiązków, partnerzy zaczynają myśleć, że ich partner świadomie próbuje zrobić wszystko na opak. Partnerzy Super-Ego nie są zainteresowane swoimi intencjami i nie informują się o nich wzajemnie. Dlatego ich działania mogą wyglądać na dokładnie odwrotne do oczekiwanych. Chociaż nadzieja i uczucia między partnerami, mogą trwać nadal, nie zapobiega to konfliktom pojawiającym się w związku.
 
Kiedy obaj partnerzy są ekstrawertykami, jeden z ich jest zazwyczaj bardziej niezadowolony ze swojej pozycji. Uważa, że drugi z partnerów nie poświęca mu tyle uwagi, co powinien i jest zbyt zaaferowany własnymi sprawami. Pomiędzy dwoma partnerami introwertycznymi, jeden zawsze myśli o drugim, że jest bardzo natrętny i lepki. Tak czy inaczej, tarcie zazwyczaj zaczyna się, kiedy partnerzy zmierzają do bliższej relacji.
 
 
Quasi tożsamości (Q)
 
1
 
Partnerzy wydają się podzielać szerokie obszary zainteresowania w tym sensie w jakim jest to w przypadku „tożsamości” lub „pokrewieństwa”. Jednakże język w jakim formułują swoje myśli jest beznadziejnie inny i ciężkostrawny by byli na bliskim psychologicznym dystansie. Ponadto, partnerzy są przyciągani do przeciwnych grup towarzyskich, w których drugi partner czuje się niedobrze. Partnerzy są niezdolni, by zapewnić sobie znaczące poparcie i muszą się wysilić by osiągnąć wzajemne zrozumienie.
 
2
 
Są to głównie relacje nieporozumienia. Partnerzy Quasi tożsamości mogą współdziałać w mniej lub bardziej pokojowej formie, jeśli oba partnerzy są typami logicznymi. Jeśli jednak są typami etycznymi, będą prawdopodobnie mieli relację pełną sporów.
 
Podobnie jak w innych relacjach osobista atrakcyjność może być bardzo ważna dla pokojowej relacji. Brak atrakcyjności może wywołać niepotrzebne wewnętrzne napięcie prowadzące do konfliktu między partnerami. Jednak te kłótnie nie trwają zbyt długo. Po tym, jak obaj partnerzy uwalniają swoje wewnętrzne napięcie, partner postrzegający zazwyczaj jako pierwszy wychodzi z inicjatywą do zgody.
 
Dodatni aspekt tych stosunków jest taki, że partnerzy Quasi tożsamości nie podkreślają wzajemnie swoich słabych miejsc i dlatego nie uważają się wzajemnie za niebezpiecznych. Nie postrzegają się również jako równych. Każdy partner widzi drugiego jako mniej zdolnego od siebie i mniej utalentowanego. Jednak, partnerzy Quasi tożsamości błędnie uważają, że to ich partner osiąga więcej niż oni. Jest to odbierane jako niesprawiedliwość i może przeszkadzać ambicjom ich obu.
 
W tych relacjach partnerzy zawsze mają trudność z całkowitym zrozumieniem się wzajemnie. Partnerzy Quasi tożsamości potrzebują zawsze przekształcenia wzajemnie informacji tak, że koresponduje ona z ich własnym rozumieniem. Ta konwersja wymaga dużo energii i nie przynosi pożądane efektu. Książek, napisanych przez typ waszego Quasi tożsamości nie sposób przeczytać. Dzieła waszego Quasi tożsamości wyglądają okropnie. Rozmowy z waszym Quasi tożsamości, chociaż niezbyt ciężkie, również nie przynoszą żadnego zadowolenia. Jeden z partnerów może myśleć, że drugi komplikuje proste rzeczy i upraszcza ważne punkty, próbując świadomie ich zdezorientować i wprowadzić w błąd. Obaj partnerzy są przekonani, że cokolwiek ich partner by nie próbował powiedzieć, mógłby to wyjaśnić w inny i bardziej zrozumiały sposób. Partnerzy Quasi tożsamości zwykle nie mają żadnych trudności w znajdywaniu tematów do rozmowy lub dyskusji. Kiedy przychodzi do rozwiązywania problemów wspólnie, partnerzy Quasi tożsamości zaczynają rozumieć, że myślą w bardzo różny sposób. Niedługo partnerzy Quasi tożsamości mogą żałować czasu, który spędzili razem, uważając, że to czas stracony. Stosunki Quasi tożsamości są bardzo kruche i zazwyczaj kończą się bez żalu i z reguły nie ma nic, co by przeciwdziałało ich rozdzieleniu.
 
Hydra - K, Kr, SE, Q
 
Tekst Mail