FORUM
Kwadry
Każda kwadra składa się z dwóch podwójnych par i zawiera te same cztery relacje intertypowe - tożsamości, dwoistości, aktywacji i lustrzanej. Każdy typ w kwadrze ma te same cztery elementy informacji w blokach ego i super-id. W ten sposób ludzie tej samej kwadry podzielają dużo tych samych niewypowiedzianych wartości. Oni mogą zamknąć się w grupie i być ze sobą nie martwiąc się że inni będą mieli złą opinię o nich. Osoby z tej samej kwadry walczą o świat w którym ich cztery wiodące elementy informacji są na wierzchu i jest największą wolność ich wyrażania, podczas gdy cztery inne są przyćmione i służą wiodącej czwórce. Nieformalne małe grupy - takie jak przyjaciele, którzy coś robią razem regularnie - skłaniają się ku pewnej kwadrze do której należy największa ilość członków grupy. Powszechnym jest, by mieć "maruderów" - jednego albo więcej ludzi z innej kwadry którzy zadają się z daną kwadrą ponieważ jej członkowie podzielają ich zainteresowania, a poza tym ci "maruderzy" są skłonni być trochę na uboczu. W diagramie poniżej kolejność elementów nie jest znacząca. Zauważ że wszystek przyległe kwadry dzielą dwa wspólne dominujące elementy, podczas gdy przeciwne kwadry (1 i 3; 2 i 4) nie podzielą żadnych wspólnych dominujących elementów.
 
Kwadra Typy Dominujące
elementy
Przyćmione
elementy
1. Alfa ENTp, ISFp, INTj, ESFj        
2. Beta ESTp, INFp, ENFj, ISTj  
3. Gamma ESFp, INTp, ENTj, ISFj
4. Delta ESTj, INFj, ENFp, ISTp
 
Całość opisów obowiązują dla wszystkich typów w kwadrze, nie tylko tych które mają elementy pokazane jako pierwsze albo drugie. Fraza "X połączone z Y" znaczy, że dwa elementy zawsze są w tym samym bloku modelu socjonicznego (ego lub super-id)
 
 
 
 
 
Elementy cenione przez kwadry
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] wolą raczej wypróbować możliwości niż rozważać wszystkie możliwe sposoby w których coś może nie działać. wybierają kilka opcji i się ich trzymają, z kolei [Rozmiar: 866 bajtów] wybierają jedną opcję i ciągle w nią wątpią.
Lubią mieć niezwykły wgląd i tworzyć niespodziewane połączenia pomiędzy pozornie niepowiązanymi zjawiskami.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] są skłonne mieć mało czasu na "życie chwilą" czy "robienie czegoś najlepszego na tą chwilę". Mają zwyczaj skupiać swoje cele i aspiracje na konkretnym widoku tego gdzie wierzą że być powinni. W spokojnych chwilach mają skłonność pozwalać swoim umysłom na wewnętrzną wędrówkę niż na skupianiu się na fizycznych wydarzeniach naokoło.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] są bardziej swobodne w konfrontacjach i irytującym zachowaniu. Doceniają nowatorskie pomysły i dyskusję intelektualną tylko wtedy gdy czują że będą miały z tego jakiś zysk albo dostrzegają w nich potencjalny wpływ na "realny świat'.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] wolą spędzać czas robiąc przyjemne rzeczy niż obciążać się osiąganiem celów. Lubią wierzyć że jeśli coś jest robione z przyjemnością, ludzie poświęcą temu więcej wysiłku i czasu oraz staną się bardziej sprawni ([Rozmiar: 866 bajtów]) w robieniu tego w dłuższej perspektywie. Wierzą że cele powinny odpowiadać wrodzonym ludzkim potrzebom niż być kształtowane przez wymagania i przymus zewnętrznego świata.
Starają się być również wyluzowani i mili, preferują pokojową koegzystencję niż konflikt, chyba że w najbardziej ekstremalnych sprawach. Wszytko powinno być robione z nimi z bardzo małą presją.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] skupiają się na wartej zachodu lub korzystnej działalności. negują pomysł, że pewne rzeczy mogą być analizowane na zasadzie że korzyść lub wartość nie jest najważniejsza. Przykładem tego jest użycie socjoniki w biznesie, chociaż socjonika odzwierciedla jak ludzie działają to używanie jej korzystnie w środowisku biznesowym jest trudne i skomplikowane, marnujące wysiłki i czas na coś co może nie przynieść pieniędzy.
Nie lubią również pomysłów które nie są praktyczne lub nie odzwierciedlają jak działa świat.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] zastanawiają się nad spójnością twierdzeń które są przyjmowane za pewnik w codziennym życiu. Mocno preferują podejmowanie decyzji oparte na ich własnym doświadczeniu i osądzie, nie polegając na zewnętrznych autorytetach wiedzy których traktują tylko jako ostateczność. Mają również szacunek dla ludzi z klarownie określonymi i wewnętrznie spójnymi opiniami, wierzą że znaczenie wewnętrznej pewności jest konieczne by się orientować w życiu. Dla tych typów czyjeś osobiste wyczucie prawdy jest ważniejsze niż powszechna zgoda.
Widzą zbytnio pragmatyczne poglądy jako płytkie i starają się ograniczać publiczną dyskusję nt przyziemnych praktycznych spraw. Są szczególnie wyczuleni na zbędne informacje, często widzą jej jako obrażające czyjąś inteligencje
 
Typu ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] lubią tworzenie widocznej atmosfery towarzyskiej z innymi ludźmi. Lubią luźną atmosferę gdzie coś się dzieje, gdzie ludzie nie muszą zbyt ostrożnie się wyrażać by nie obrazić kogoś. To oznacza że te typy starają się nie być zbyt cienkoskórni i tolerują dowcipy z krztą soli.
Jednakże są bardzo świadomi faktu że jak coś jest powiedziane ma wpływ na odbiór, więc używają różnych tonów, ozdobników i wyolbrzymień by zainteresować ludzi. Najlepsza metoda by coś powiedzieć zależy od sytuacji i zakładanemu celowi wymiany zdań, więc oczywiście beztroska nie jest stosowna w niektórych sytuacjach.
Nawet po wybuchowej kłótni trudno jest im mieć urazę i mogą tolerować ludzi których z zasady nie lubią, dopóki sytuacja jest głównie towarzyska i nie wymaga bliskiego kontaktu. Wolą by złe przeczucia były widoczne, wierzą że ciche załatwianie spraw jest jedną z najgorszych rzeczy jakie może się zrobić osobie i tylko pogarszają problem.
 
Typy ceniące [Rozmiar: 866 bajtów] pragną tworzyć i utrzymywać bliskie, osobiste relacje ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Cenią wrażliwość na uczucia innych, okazjonalnie zaś zdarza się im okazywać swoje własne, najgłębsze uczucia, po to by ocenić możliwość stworzenia bliższej więzi z innymi.
Dodatkowo typy te wyrażają swoje emocje w sposób określający jak coś na nich wpłynęło (np. "nie spodobało mi się to"), w przeciwieństwie do podejścia Fe które opisałoby sam obiekt bez wyraźnego powiązania z zaangażowanym podmiotem (np. "to jest do kitu"). Większość ich decyzji opiera się bardziej na tym, jak oni sami (lub osoby im bliskie) odczuwają, niż na rozważaniu jak wpływa to na "większy obraz" (np. na grupy ludzi).
 
Tekst Mail