FORUM
Introwertyczna logika
Charakterystyka [Rozmiar: 866 bajtów]

  • Oszacowanie logiczności (konsekwencji) działań i opinii o ludziach.
  • Porównania, analizy, generalizacja i systematyzacja informacji.
  • Porównania według pewnych kryteriów teorii, systemów, zaklasyfikowania itp., definiowanie teoretycznych warunków wstępnych, odkrywanie struktur i praw, określanie prawdziwości
  • Orientowanie się w przyczynach i skutkach, rozlicza z logiczności czyjś osąd
  • Wypracowane standardy, reguły i prawa. Orientuje się w strukturze hierarchicznej. Sprawiedliwy podział wszystkiego, przyznawanie równych możliwości.
  • Dążenie do symetrii, powielania form geometrycznych
  •  
    Charakterystyka Ti
     
    Typ logiki inercyjnej. Zamiast "wprawiać w ruch", skłonny koncentrować się na eliminowaniu sprzeczności poprzez systematyzację, lub w bardziej ogólnym znaczeniu - na względnej sprawiedliwości. Typy z dominującą funkcją Ti nie są zbyt energiczne, rzadko miewają wahania nastroju. W pracy nie popełniają wielu błędów, nie są wyniośli. W mowie i działaniu postępują logicznie i dyskretnie. Z jednej strony ludzie szanują ich za poczucie sprawiedliwości, zimną krew i umiejętność trzeźwej analizy sytuacji, z drugiej jednak brak im "wyczucia ludzi".
     
    Jako funkcja dominująca (INTj i ISTj)
     
  • Abstrakcyjna (INTj):
  • Wie jak logicznie i przekonywająco przekazywać swoje myśli. Tworzy diagramy i projekty koncepcyjne, wyraźnie rozgranicza sedno od spraw drugorzędnych. Po rozwinięciu ogólnych zasad systemu dokładnie uszczegóławia i definiuje konkrety, które da się zastosować praktycznie. Czyste teoretyzowanie, filozofowanie i zgłębianie przyczynowości - to nie dla nich. Poprawność systemu zależy od wewnętrznej, logicznej konsekwencji. Z łatwością modyfikuje formalne ramy systemu. Preferuje zwięzłość i maksymalną kompresję informacji, choć potrafi ją rozwinąć we właściwym rozmiarze. Widzi możliwości systemu, modele i koncepcje - wystawia obiektywne, często bezstronne oceny drzemiącego w nich potencjału. Szczegółowo omawia wybrany sposób połączenia wszystkiego w całość.
     
  • Konkretna (ISTj):
  • Gruntownie bada sprawę, którą się zajmuje. Wytrwale zbiera informacje, żeby móc w pełni kontrolować sytuację. Kolekcjoner lub bibliofil, szczególnie zainteresowany literaturą referencyjną. Zwolennik jednoznacznych poleceń i z góry ustalonego systemu, a wszystko co się w nim nie zawiera, odrzuca jako nielogiczne. Sprawami interesuje się w ten sposób, że regularnie sprawdza poprawność ich działania. Jest zrównoważony i zawsze w gotowości, tego samego wymaga od innych. Respektuje subordynację. Nie kieruje się osobistymi sympatiami podczas omawiania tematów związanych z konkretną sprawą, np. służbową. Rozmieszcza przedmioty w ściśle określonych miejscach. Nienawidzi kiedy ktoś chce sobie przywłaszczyć lub przestawiać jego rzeczy.
     
    Ewutek
     
    Według Augusty
     
    [Rozmiar: 866 bajtów] - Percepcja położenia obiektów w przestrzeni
     
    [Rozmiar: 866 bajtów] Biała logika
    Będziemy nazywać logicznymi te odczucia, które powstają w procesie porównywania jednego obiektu z drugim na podstawie dowolnego obiektywnego parametru - na przykład odczucie dystansu, wagi, głośności, wartości, siły, jakości itd. Są to odczucia obiektywnej oceny, które w niektórych sytuacjach pomagają aktywować lub zobojętnić osobę ich doświadczającą. Tak więc osoba postrzegają informacje z zewnątrz jako odczucie prawidłowości lub nieprawidłowości korelacji/proporcji obiektów, odczucie równowagi lub nierównowagi między nimi lub jako świadomość lub nieświadomość przewagi jednego obiektu nad innym. Dotyczy to także wszystkich odczuć będących rezultatem znania lub nie znania obiektów i zdarzeń - ciekawość, szacunek, strach i poczucie logiczności lub nielogiczności rzeczy, równie dobrze jak poczucie własnej siły lub bezsilności przed różnymi obiektami.

    Wszystkie te odczucia nazywamy logicznymi. Ich suma jest poczuciem logiki osoby. Ludzie mają różnie rozwinięte poczucie logiki. Możemy powiedzieć że logiczne odczucia przekazują informacje na temat wiedzy lub braku wiedzy o obiektach, ich porównywalności lub nieporównywalności oraz ich równowadze lub braku równowagi między nimi, jak również na temat przestrzeni i położeniu obiektów w przestrzeni. Są obiektywne ponieważ nie dotyczą interesów i potrzeb ludzi, ale tylko korelacji obiektywnych własności. Ten element percepcyjny oznacza zdolność lub niezdolność osoby widzenia obiektywnych, logicznych relacji między obiektami i ich komponentami.
     
    Tekst Mail