FORUM
ESFj
ESFj - ESE - Entuzjasta - Smakosz - Hugo -
 
Gulenko
 
ESFj zazwyczaj ma wyprostowaną sylwetkę, a ciało mocne i szczupłe. Trudno spotkać pulchnych ESFj, zwłaszcza mężczyzn. Ich figura może być nieco wydłużona. Mają szeroki zakres ekspresji twarzy. Kiedy otrzymują logiczną informację ich spojrzenie wskazuje na ogromną koncentrację. Detale twarzy u ESFj są drobne ale proporcjonalne. Lubią opowiadać z emfazą bez pomijania najdrobniejszych szczegółów, a także rozmawiać na tematy dotyczące filmów, sztuki i książek.
 
W trakcie rozmowy mogą pokazywać szeroki wachlarz uczuć. W charakterystyczny sposób okazują negatywne emocje, np. oburzenie, które niespodziewanie się nasila i równie szybko znika. Ich negatywnego zachowania przeważnie nie da się logicznie wyjaśnić, ponieważ mogą zrobić wielki dramat z drobnostki.
 
ESFj zwracają szczególną uwagę na etykę i poprawne zachowanie innych. Uwielbiają wystawiać etyczne stopnie i analizować kto zachował się dobrze, a kto nie. Bacznie obserwują czy postępuje się zgodnie z normą uprzejmości i zawsze reagują negatywnie w stosunku do tych, którzy jej nie przestrzegają. To główny powód dla którego inni uważają ich czasami za zbyt konfrontacyjnych i trudnych. Wielu ludzi sądzi, że ESFj są zanadto wymagający i nietaktowni, by dało się z nimi żyć. ESFj mają bardzo charakterystyczne energiczne ruchy. Kiedy chodzą, to się spieszą - zawsze dokądś idą, albo kogoś odwiedzają. Często wyglądają na zawalonych pracą, która nie jest aż tak pilna - potrafią się obrazić, jeśli ich się z tego powodu krytykuje.
 
ESFj wyjątkowo dobrze dbają się o swój wygląd. Zawsze pokazują dobry gust upewniwszy się, że wszystko jest idealnie skomponowane, a kolory odpowiednio dobrane. Wybierając ubrania zdają się wyłącznie na siebie. Nie kupią modnej rzeczy jeśli uznają, że nie pasuje do ich budowy ciała. Zawsze ubierają się stosownie do okazji.
 
Kiedy ESFj coś wyjaśniają mają w zwyczaju powtarzać szczegóły do znudzenia i pytać czy są dobrze rozumiani. Potrafią tym urazić ponieważ wygląda to tak, jakby ich rozmówca był tępy. Ale chodzi o zupełnie o co innego. ESFj powtarzają się, ponieważ nigdy nie mają pewności czy wyrazili się wystarczająco klarownie i logicznie. ESFj lubią opowiadać o ludziach, których znają. Dzięki swojej towarzyskości i przyjaznemu podejściu wyjątkowo łatwo nawiązują nowe znajomości. Od prawdziwych przyjaciół wymagają bezinteresowności. Robią wiele rzeczy motywując się czystym entuzjazmem. Mają też dobre umiejętności praktyczne i żyłkę do robienia interesów. Zawsze chcą mieć towary w najlepszym gatunku. Jeśli nie spełniają ich oczekiwań, nie wahają złożyć reklamacji. Nie mają nic przeciwko starym rzeczom, pod warunkiem że są dobrej jakości.
 
ESFj mają doskonały zmysł kompozycji i tworzenia przyjemnej atmosfery z niczego. Są niewiarygodnie gościnne i zawsze próbują zaskoczyć swoich gości czymś niezwykłym. Wyznają filozofię, według której gości najpierw trzeba porządnie nakarmić, a następnie zabawiać. Jakkolwiek, czasami przesadzają z ofertą i rozmachem serwowanego jadła ponieważ z trudem rozpoznają kiedy dość faktycznie oznacza dość. ESFj przykładają ogromną wagę do spraw związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem (własnym i rodziny). Na przykład, po wizycie u lekarza od razu oczekują na trafną diagnozę, żeby wybrać odpowiednią kurację. Bardzo doceniają kiedy ktoś im pomaga, zwłaszcza w sprawach związanych z domem. Sam fakt, że udzielono im pomoc jest dla nich o wiele ważniejszy niż rezultat.
 
Plusy
 
Posiadasz silne poczucie sprawiedliwości i dobrze wiesz jak aktywnie bronić swoich bliskich. Na co dzień jesteś szczerą, życzliwą, rozmowną i przyjazną osobą, którą się docenia i szanuje. Wczuwasz się problemy innych ludzi i rozumiesz ich uczucia. Starasz się nigdy nie zawieść, zawsze pomagasz tym którzy cię potrzebują. Jesteś znakomitym gospodarzem i dobrym szefem. Dobrze wiesz jak gościć i opiekować się ludĽmi. Zawsze starasz się zrobić jak najlepszy użytek z wolnego czasu. Lubisz podróże i wędrówki. Nie przeszkadza ci przebywanie w hałaśliwym i wesołym towarzystwie, np. na przyjęciu. Lubisz uszczęśliwiać innych.
 
Minusy
 
Jednym z twoich problemów jest to, że nadmiernie wyczerpujesz swoją energię. Możesz marnować swój czas na sprawy, które nie dają gwarancji zysku. Często utykasz w gęstwinie domowych obowiązków. Próbujesz utrzymywać porządek ale zbierasz różne rzeczy, które się gromadzą i przytłaczają cię. Kolejny z twoich problemów, to nieumiejętne gospodarowanie czasem. Zawsze wyglądasz jakbyś się spieszył, a jednak się spóĽniasz. Poza tym zajmujesz się drugorzędnymi sprawami, które oczywiście też wymagają załatwienia, ale zdarza się że zapominasz o tych ważniejszych. Masz kłopot z przewidywaniem konsekwencji twoich działań. Stawia cię to nieraz w zupełnie niespodziewanych sytuacjach.
 
Preferencje zawodowe:
 
ESE mogą znaleĽć odpowiednią pracę w sferze usług: wyjaśnianie, pomaganie, doradzanie i uprzejmie odpowiadanie. W sferze biznesu ciągnie ich w kierunku stosunków międzyludzkich i reklamy. Wśród tego typu osobowości można spotkać wielu wybitnych aktorów i nauczycieli.
 
Ewutek
 
Gulenko - funkcje
 
1. Etyka emocji
 
Jego mocna strona to emocjonalne wpływanie na innych. Ukazując burzliwe, ostre emocje, może dużo uzyskać. Jego otoczeniu trudno jest przetrwać ta emocjonalna presję. Precyzyjnie rozróżnia, w jakim nastroju znajduje się rozmówca. Optymista, swoja wiara w sukces pragnie zarażać bliskich mu ludzi. Wyjątkowo towarzyski, z zadowoleniem wypowiada się o związkach, krewnych, znajomych. Chociaż dąży do wysokiego statusu społecznego i majątkowego, może obdarowywać swoich krewnych w imię rodziny. Dobry organizator odpoczynku i przygotowań do uroczystości w gronie bliskich. Dba o to, by wtedy każdy czul się komfortowo, jednocześnie wszystkich angażując we wspólna rozmowę. Irytują gosceptycy i ludzie izolujący się od reszty.
 
2. Uczucia sensoryczne
 
Dba o relacje ze swoja rodzina i bliskimi mu osobami. Czujny i wrażliwy opiekun ludzi chorych i niepraktycznych. Rozumie, komu jaki rodzaj pomocy jest potrzebny. Po prostu przez pozytywny stosunek dla potrzebującego nie przestaje mu pomagać. Chętnie przyjmuje gości. Lubi odświętne uczty i poczęstunki. Doskonale wie, kogo zaprosić, oraz jak się zachować, by wywrzeć odpowiednie wrażenie. Praktyczny w sposobie bycia. Zdolny by stworzyć komfortowe warunki, z tego co ma pod ręka. Szybko urządza się w nowym miejscu. Pozbywa się zbędnych rzeczy, sprzedając je, lub po prostu oddając innym. Posiada wyjątkowy zmysł estetyczny. Analizuje harmonie w wygładzie otoczenia. Ubiera się w sposób przemyślany, dobrze łącząc rożne części garderoby.
 
3. Logika biznesowa
 
Zmusza się by być zaradnym i aktywnym w sferze biznesu. Ruchliwy, podejmuje rożnego rodzaju transakcje. Dąsa się, jeśli uważany jest za niepraktycznego. Nierzadko przecenia się i przeciąża rożnego rodzaju zadaniami. W życiu wszystko osiąga sam, nie licząc na pomoc innych. Sprawia wrażenie, zręcznej, sprytnej osoby. Sam zazwyczaj chętnie pracuje z niepraktycznymi ludĽmi, ponieważ dostrzegalny rezultat ma dla niego dużą wartość. Prace wykonuje dość szybko, jednak lubi by w pobliżu znajdywał się, ktos, kto może pomoc w czymkolwiek. Potrzebny mu jest pomocnik, do drobnych żądań. Kilka wzajemnie powiązanych spraw, pragnie wykonać za jednym zamachem.
 
4. Intuicja czasu
 
Źle szacuje czas. Za istotna prace, często bierze się w ostatniej chwili, czym skazuje się na fatalny pospiech. Ceni ludzi, którzy przypominają, ile czasu zostało mu w zapasie. Długo waha się przed tym , jak podjąć ważna decyzje, która diametralnie wpływa na jego losy. Wspomina swoje poprzednie bledy, ale bazuje raczej na subiektywnych upodobaniach, niż na praktycznym doświadczeniu. Tłumi w sobie uczucie niezadowolenia i poczucie błędów. Nastawia się na pozytywny wynik. Przez to często rozczarowuje się z powodu innych oczekiwań. Niecierpliwy, nie znosi czekania. Nie szanuje spóĽnialskich, oraz tych, którzy dużo filozofują, tracąc zbyt cenny czas.
 
5. Logika strukturalna
 
Odczuwa spokój i pewność, gdy wokół siebie ma porządek, zorganizowany system i brak niejasnych pytań. Przyswaja trudna informacje jedynie, gdy jest wyrażona w najbardziej uporządkowany sposób. Pragnie potrzeby obowiązku, odnosi się do niego niezwykle odpowiedzialnie i nie potrafi rozluĽnić się, gdy zrobił cos nie tak jak powinien. Relacje z innymi buduje na zaufaniu. Nie znosi udowadniania i wciąż tłumaczenia tego samego. Wyczekuje na zrozumienie problemów i trapiących go niepokojów otoczenia. Uspokaja go bezstronne, analizowanie i systematyzowanie zawikłanych sytuacji. Poszukuje sposobu na racjonalne zorganizowanie życia, tak by uczynić je bardziej przyjemnym. Dobrze rozumie kwestie cielesne, znajduje metody, by unikać chorób i tuszować wady swojej figury.
 
6. Intuicja możliwości
 
Chętnie wspiera nowe, obiecujące przedsięwzięcia. Potrzebuje alternatyw, które pobudzają jego entuzjazm i stymulują jego chęci do aktywnych działań. Bardzo gnębi go uczucie bezsilności. Potrzebuje kogoś, kto będzie dostrzegał i chwalił jego wysiłki. Emocjonalnie wspiera ludzi, który potrafią iść własną, nieprzetarta ścieżka. Może zabłysnąć swoją ideą i samodzielnie forsować nią schematy. Pragnie być wszędzie potrzebny. Proponuje dużo pomysłów w organizacji świąt, uroczystości, występów, prezentacji, kampanii reklamowych, w których unika szablonów.
 
7. Etyka relacji międzyludzkich
 
Krytycznie ocenia relacje miedzy ludĽmi. Otwarcie gani za nieuprzejmość i grubiaństwo. Lubi pouczać na temat etyki – uprzejmości, dobrych manier. Z ludĽmi zawsze trzyma się na bliskim dystansie. Nie cierpi zarozumiałości, pompatyczności i udawania, jednakże sam pragnie stworzyć wizerunek arystokratycznej, ogłady. W kłótni stara się wywołać w drugiej stronie poczucie winy. Jeśli to nie działa, może dążyć do skandalu. Nie znosi, gdy rozmawia się z nim „z góry”. Cechuje go chorobliwe poczucie sprawiedliwości. Czuwa nad tym, by nikt nie był obrażony brakiem uwagi. W obronie bliskich otwarcie prowokuje konflikt.
 
8. Sensoryka siłowa
 
W relacjach służbowych konsekwentny i drobiazgowy. Jeśli ludzie postępują nie tak, jak uznaje za poprawne, będzie przypominał im o tym, dotąd aż nie osiągnie oczekiwanego celu. Samodzielny, umie bronic własnych interesów. Zawsze korzysta z każdej inicjatywy. Popycha innych do pożytecznych działań, kierując ich czynami. Powolność i obijanie się w pracy, wyjątkowo go drażni. Niczego nie kupuje pod wpływem impulsu, zawsze dba by cena odpowiadała, jakości towaru.
 
Czekolada i Deidre
 
Stratiyevskaya
 
Funkcja programowa , :fe: „etyka emocji”
 
Burzliwe emocje pod silnym, wolicjonalnym naciskiem , „wolicjonalny emocjonalizm” i „emocjonalna wola”. Reprezentanci tego typu nie uważają, że należy ukrywać emocje lub pragnienia: naturalnie je wyrażają, kierując się dobrymi motywami, jednakże czy tracą na tym ? Dlatego coraz lepsze lub gorsze ich eksponowanie, staje się natychmiast znane dla ich otoczenia.
 
Hugo wspaniałomyślnie dzieli się zarówno swoim szczęściem jak i problemami. Panicznie boi się tych ostatnich (w samej rzeczy życie jest stworzone dla szczęścia oraz przyjemności i jest tak krótkie!). Hugo aktywnie i emocjonalnie unika zmartwień. Martwi się ludźmi, którzy sami sobie i jemu tworzą problemy. Sam rezygnuje z tego, by łączyły ich wówczas jakieś sprawy, innych to martwi, co więcej w bardzo emocjonalny sposób. Niemniej jednak jeśli zmartwienia się pojawią, Hugo nie będzie chciał ich ukryć: w samej rzeczy będzie chciał w jakiś sposób zwrócić uwagę na swoje problemy. Hugo będzie raczej demonstrował swoją słabość kompletnie postronnej osobie niż tej, która jest przyczyną jego problemów. Dla takich negatywnych emocji znajdzie ujście prędzej niż dla pozytywnych. Z tego powodu jest ważne, aby zastosować wszystkie możliwe środki, pod warunkiem, że będą nieco szybsze, aby pozbyć się problemów.
 
Zdarza się, że nieistotne pogorszenie w warunkach życia Hugo, odbiera on jako kłopot i już jest stworzona paniczna atmosfera, histeryczne zamieszanie. To zachowanie rzadko znajduje zrozumienie w otoczeniu, z boku jest to odbierane jako nieistotne i nieważne, w strukturze żywotnych wartości Hugo, jest to dokładnie odbierane jako znaczna zmiana na gorsze, co z biegiem czasu możliwe, że wpłynie niekorzystnie na trudny do rozwiązania problem. Hugo panicznie obawia się pewnych negatywnych tendencji zarówno w jego życiu osobistym jak i otaczającej go rzeczywistości. Dlatego jest zawsze towarzysko i politycznie aktywny. Stara się on maksymalnie wykorzystać swoje swobody obywatelskie, by uczynić życie swoje i społeczeństwa spokojnym oraz satysfakcjonującym.
 
Hugo jest nastawiony na najbardziej naturalne, żywotne wartości: szczęście i zdrowie jego dzieci, dobrobyt bliskich, kreatywna realizacja własnych możliwości, wolność poglądów i przekonań, pokój, i powodzenie otaczających go ludzi. I dokładnie tych wartości, idei i poglądów Hugo gdziekolwiek gotów jest zawsze bronić, oszczędzając albo na siłach albo czasie, z całym żarem i gorącem jego głębokiej emocjonalnej duszy. Dla Hugo charakterystyczna najburzliwsza manifestacja emocji, gdzie pojawia się przy jakimkolwiek przedstawicielu tego typu, zaczyna „emocjonalną wymianę”, „rotację emocji w naturze”.
 
Hugo nie przenosi stanu obniżonego emocjonalizmu. Sytuacja, gdzie wszystko go gasi, gdzie jest małe współdziałanie, gdzie jest mało otwartych rozmów, w żadnym wypadku emocjonalnych, jest oczywiśnie nie dla niego – nie zrozumiesz tego, co jest w umysłach ludzi, nie wiesz jak żyją i co im przeszkadza. („Przywiózł mnie do kurortu, tak, tam i poszedł sobie. I co można było zrobić?! Nikogo tam nie było z kim by rozmawiał! Oprócz tych, którzy mu towarzyszyli! Kiedy wrócił zapytałem o to: Gdzie ty mnie przywiozłeś?! Tu nikt ze mną nie rozmawia! Jak to inni znoszą?!”) Hugo od rana do wieczora może mówić o swoich problemach, ale nie może ścierpieć, kiedy kto inny zacznie narzekać mu na swoje życie.
 
Hugo bardzo nie lubi słuchać historii o różnych zmartwieniach, szczególnie jeśli je opowiadają kompletnie postronni ludzie, których słabo zna i przez których, przez cokolwiek nie może wsiąknąć w ich kłopoty. Ale być może ktoś zbliży się łatwiej do niego, nawet jeśli ma zepsuty humor? Zazwyczaj Hugo nie wykazuje ożywionego zainteresowania rozmaitymi problemami: nie zamierza sobie psuć własnego nastroju i nie zamierza być zamieszany w dziwne problemy innych. Hugo jest zawsze żywo zainteresowany w powody poprawionego nastroju w swoim otoczeniu.
 
Hugo uwielbia poprawiać humor wszystkim, którzy jego zdaniem tego potrzebują. Często coś mówi lub robi tylko po to by poprawić nastrój. Na przykład potrafi po przybyciu do pracy uroczyście oświadczyć, co przygotowuje na prezenty dla wszystkich kolegów z pracy – na przykład, że każdemu uszyje uniform do 8 Marca i są już nawet wykrojone. To wcale nie znaczy, że współpracownicy je zobaczą.
 
To nie jest w żaden sposób obowiązkowe. Ważne jest tworzenie miłego, ożywionego nastroju, tworzenie atmosfery święta (raz już mowa była o prezentach), tworzenie warunków dobrych relacji, otrzymywanie ogólnej aprobaty, stawanie się przynajmniej chwilowo bohaterem dnia, ale najbardziej istotne jest to, by określić nastrój i potem wszystko z zadowoleniem zapomnieć (Hugo bardzo nie lubi uniformów, kiedy przypominają mu o niespełnionych obietnicach: w samej rzeczy jest daleki od spełnienia swoich ciągłych obietnic). Hugo to typ z zawsze silnymi uczuciami, z zawsze barwną, emocjonalną naturą.
 
Uczucia Hugo szybko przechodzą w pasję – w namiętne pragnienie lub żarliwą nienawiść. Hugo rzadko może być widzianym spokojnym i zrównoważonym. Zazwyczaj słabnie i uspokaja się przez kontakt ze swoimi dualem Robespierrem(kiedy między nim a jego dualem pojawia się „emocjonalna wymiana” specyficznej natury i jakości). Naturalny emocjonalny stan Hugo to nieznacznie ożywiony nastrój, sympatyczne pobudzenie, z ładunkiem wesołości, optymizmu, to także pewność siebie – to jest zawsze silny i pogodny temperament. Nie przez przypadek role grane przez aktorów tego typu to zawsze interesujące charaktery, zdolne i niezapomniane osobowości.
 
Wydarzenia, w których biorą udział za sprawą aktora Hugo, to ozdoba jakiejkolwiek sztuki. Pobudzenie emocji Hugo często rozwija się w szybkiem tempie – to są pewnego rodzaju fajerwerki. Z tego właśnie powodu typowe wydarzenie z jasno wyrażonym spadkiem emocji reprezentantów tego typu jest o wiele łatwiejsze do zagrania niż główna rola wymagająca stopniowego rozwoju emocji przez aktora(chociaż wielu z nich błyszczy grając główe role).
 
Hugo wspaniale dostrzega naturę człowieka – precyzyjnie przez wyrażane przez niego emocje. To sprawia, że jest możliwe by był świetnym psychologiem by ściśle określił emocjonalny stan człowieka, głęboko zaglądając do jego wnętrza, budząc zaniepokojenie. Etyczna wnikliwość Hugo jest całkowicie zbudowana na umiejętności rozumienia motywów zachowań ludzi, przez wyrażane przez nich emocje. Natura intencji człowieka jest przez Hugo świetnie rozumiana po spojrzeniu, oczach i uśmiechu. Hugo wspaniale dostrzega w człowieku jego naturę i jego etyczny potencjał.
 
Wawelski
 
Powszechne role w społeczeństwie
 
1. Towarzyski organizator który zawsze zbiera ludzi by robić zabawne rzeczy i jest tak entuzjastyczny w stosunku do wszystkiego, że aż wprawia w zakłopotanie.
 
2. Zbzikowana babcia która dostarcza pomocy w polityce rodzinnej.
 
Nastrój i przesłanie
 
Silne gusta i preferencje, entuzjastyczne i silne sympatie i antypatie, towarzyski, zaangażowany emocjonalnie, odzwierciedla wartosci w społeczeństwie, ma duża skalę emocji
 
Zamiana życia w przyjemne i piękne doznanie.
 
Relacje:
 
  • Potencjalnie korzystne:

  • LII (INTj), LSI (ISTj), EII (INFj), ILE (ENTp)
     
  • Potencjalnie niekorzystne:

  • ILI (INTp), IEI (INFp), SLI (ISTp), ESI (ISFj)
     
     
    Tekst Mail